Vesnice bez obchodu – článek
Článek publikovaný ve středu 10.5.2017 na webových stránkách Táborska – Jižní Čechy Teď!
Vesnice bez obchodu a hospody přestává žít
Tradice říká, že každá správná česká vesnice by měla mít kostel, obchod, hospodu, ideálně i poštu a školu. Většina těchto prvků již zanikla nebo zaniká, a tím se vytrácí i tradiční kultura života. Dle informací AČTO (Asociace českého tradičního obchodu) v loňském roce byly v ČR uzavřeny téměř tři stovky menších venkovských obchodů s potravinami, často jde o družstevní prodejny COOP. Další drží při životě družstva i za cenu ztrát. Ministerstva proto jednají o tom, jak je podpořit. Družstevníci často drží ztrátové prodejny nad vodou díky těm, které jim vydělávají, ale to není udržitelný model. „Ztrátové prodejny dotujeme“, potvrzuje stav tradičního obchodu na vesnici také Ing. Vít Sechovec, ředitel Jednoty, Obchodního družstva Tábor.
Všichni velmi emotivně řešíme přistěhovaleckou krizi a ani jsme si nevšimli, že se sami připravujeme o své tradice daleko rychleji. Provoz prodejen na malých obcích je většinou veřejná služba, teprve u větších sídel jde o podnikání.
Družstevníci a podnikatelé proto volají po podpoře státu, obcí či krajů. Stav je podle nich špatný dlouhodobě, nicméně s tím, jak sílí konkurence nadnárodních obchodních řetězců, se trvale zhoršuje. Problém venkovských obchodů s potravinami již zaregistrovali i politici. O možných formách podpory jedná od podzimu nová meziresortní pracovní skupina složená z pěti ministerstev, v čele s ministerstvem zemědělství. Nejschůdnějším řešením je podle předsedy Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) Zdeňka Juračky jít cestou spolupráce s kraji. Tím směrem už se letos vydala Vysočina, která chce v příštích měsících vypsat dotaci na potravinovou obslužnost na venkově.
Zeptali jsme se ředitele Obchodního družstva Jednota Tábor Ing. Víta Sechovce, jaký je stav prodejen na vsi v táborském okrese. „Naše družstvo provozuje v táborském okrese 55 prodejních míst. Z toho je 28 prodejen na malých vsích, s velmi malou kupní silou obyvatel, s klesajícími obraty a tím pádem i s velmi problematickou ekonomikou. Zákazníci těchto prodejen chtějí platit za zboží stejné ceny jako v supermarketech ve městě, chtějí mít na své prodejně podobné vybavení a kulturu prodeje. Díky těmto faktorům je bohužel přibližně polovina těchto malých prodejen na vsi ve ztrátě. Jejich provoz dotujeme z další obchodní činnosti,“ vyjmenovává ředitel Vít Sechovec a dodává: „Uděláme vše proto, abychom obchod na vsi udrželi co nejdéle i za cenu nepříznivých ekonomických výsledků a že ke kroku uzavření prodejny dojde pouze v těch nejvíce problematických případech, ke kterým počítáme také personální zajištění.“