COOP slaví 170 let

Článek zveřejněný na webu Zboží&Prodej 

Coop slaví 170 let, jeho historie byla pohnutá

Coop slaví 170 let, jeho historie byla pohnutá

Spotřební družstva České republiky, vystupující pod označením Coop, slaví v tomto roce 170 let od založení prvního moderního družstva na našem území v roce 1847. „Jsou tak nejstarším trvale působícím prodejcem potravin. Za dobu své existence se vyrovnávala se světovými válkami, krizemi státního hospodářství i socialistickým zřízením,“ uvedl k výročí Pavel Březina, předseda představenstva Svazu českých a moravských spotřebních družstev (Skupina Coop).

Tradice českých družstev se odvíjí od roku 1847, kdy byl v Praze založen Pražský potravní a spořitelní spolek. „Členové si v družstvu ukládali svoje úspory a za takto vzniklý kapitál se nakupovalo zboží běžné denní potřeby. Členskou základnu tvořili převážně dělníci a drobní řemeslníci,“ popisuje historické mezníky Lukáš Němčík ze skupiny Coop.

Družstva garantovala spravedlivé ceny v poválečných dobách i během hospodářských krizí. Důležitá byla činnost družstevní nákupní centrály VDP, která produkovala velké množství privátních výrobků pouze pro družstva. Zajímavostí je, že již v roce 1930 existovaly privátní výrobky nesoucí název Coop nebo Cooperator.

Následný vývoj v 50. letech 20. století přinesl ohrožení. Rozhodnutím státu přišla družstva o svůj majetek, který měla především ve městech, a dostala povinnost zajišťovat zásobování obyvatelstva na venkově. Družstva byla zbavena podnikatelské iniciativy. Po roce 1989 došlo k postupnému narovnávání majetkových poměrů, ale družstva se zase musela vypořádávat s nastupující zahraniční konkurencí, která stavěla moderní prodejny, zatímco družstva musela udržovat velké množství starších prodejen. Ironií tak podle Pavla Březiny je, že za socialismu se stát díval na družstva coby kapitalistický přežitek a nyní jej považuje za přežitek socialistický.

V současnosti se prodejny postupně přestavují. Zavádějí se i služby pro obyvatele, jde například o finanční služby typu platba složenek, dobíjení kreditů nebo výběr hotovosti cashback. Z dalších aktivit se rozvíjí spolupráce s Českou poštou.

Svaz českých a moravských spotřebních družstev (Skupina Coop) sdružuje 47 spotřebních družstev, která provozují dohromady téměř 2 700 prodejen s celkovou prodejní plochou okolo 350 tisíc mětrů čtverečních. Zaměstnávají na 13 500 lidí. V roce 2015 vykázala česká a moravská spotřební družstva obrat přes 27 miliard korun. Počet členů družstev je zhruba 130 tisíc.

Členská družstva vystupují pod společnou značkou Coop, která je tak největší sítí prodejen potravin v České republice. Více než čtyři sta prodejen potravin je začleněno do maloobchodních řetězců Coop Tuty, Coop Tip, Coop Terno, Coop Diskont a Coop Stavebniny. Kromě obchodní činnosti provozuje svaz také deset středních odborných škol, Manažerský institut, půjčovnu automobilů pod značkou Europcar a mobilního virtuálního operátora Coop Mobil.

Foto: rekonstruovaná prodejna Coop Tip v Mladé Vožici.

Tradiční a kvalitní lahůdky

z vlastní výrobny k dostání v našich prodejnách